Vitorlás üvegdoboz a Ligetben
Az új Nemzeti Galériát a Liget projekt keretein belül álmodták meg a döntéshozók. A tervezés nemzetközi csapatban, a nemzetközileg kiírt tervpályázat nyertes irodája, a SANAA és egy magyar tervezőiroda együttes koordinációjával, magyar és nemzetközi szakági tervezők részvételével zajlott.
A építészek által megálmodott, a Ligetben lebegő üvegdobozok számos szempontból különleges tervezési kihívást jelentettek a tűzvédelemben. A nagylégterű, több esetben terepszint alatti kiállítóterek, a 20 m feletti belmagasságú átriumtér, a térben kígyózó látogatói útvonal és az épület tömegszervezése számos megoldandó problémát hozott a hő- és füstelvezetés, a kiürítés és a tűzterjedés területein:
- A nagy belmagasságú átriumtérben a füstelvezetés, az oltórendszer, a tűzjelzőrendszer összehangolt működését és a tartószerkezetek hőmérsékletkitétre való tervezéséhez az alapadatokat meghatározását numerikus szimulációval végeztük
- A múzeumi technológia és a nagyértékű műkincsek védelmére tervezendő speciális oltóberendezések és azoknak a füstelvezetéssel és kiürítéssel való összehangolása további különleges megoldásokat kívántak. A kb. 50.000 m2 alapterületű épület rendkívül összetett légtechnikai rendszerének
- Az 10.000 fő körüli maximális befogadóképesség miatt a kiürítés tervezése is szimulációval készült, aminek az eredményeit a hő- és füstszimulációk eredményeivel együttesen értékeltük.
Az épület honlapja itt érhető el: Új Magyar Nemzeti Galéria
Az projekt felelős tűzvédelmi tervezője a Takács-Tetra Kft.